Brig. gen. Vladimír Kajdoš

* 21. 2. 1893 Němčice u Holešova –⁠⁠⁠ † 8. 6. 1970 Frenštát pod Radhoštěm

Aka: 

Životopis: Narodil se v roce 1893 v Němčicích nad Hanou, studoval na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a následně na filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy university v Praze. Po vypuknutí 1. světové války byl mobilizován a prodělal důstojnický výcvik, po jehož absolvování byl vyslán na východní bojiště, kde padl do ruského zajetí. Následně se účastnil bojových akcí československých vojenských jednotek na východní frontě a účastnil se bojů legií na Urale. Po návratu do ČSR nastoupil do důstojnického kurzu a stal se v roce 1923 důstojníkem generálního štábu, přičemž vystřídal několik vojenských pozic v československé armádě. Po mobilizaci v roce 1938 byl náčelníkem štábu Ministerstva národní obrany a po Mnichovské dohodě byl jmenován ministrem železnic a zároveň pověřen řízením ministerstva pošt a telegrafů. Během 2. světové války a okupace udržel kontakty na odboj. Po osvobození v roce 1945 opět vstoupil do armády, kde působil až do roku 1947, kdy byl penzionován a přestěhoval se do Frenštátu pod Radhoštěm. Již během 2. světové války se věnoval překladu Starého zákona z hebrejštiny a i ve Frenštátě pod Radhoštěm využil svých znalostí klasického vzdělání při ustavení Městského muzea a archivu a vlastivědné činnosti. Kromě filologie se věnoval také botanice a to již od 30. let 20. století, tuto zálibu však zintenzivnil v době své penze, kdy prováděl botanický průzkum podhůří Beskyd. Jeho herbář, který čítal více než 5 000 položek, se stal základem botanické sbírky tehdejšího Okresního vlastivědného muzea v Novém Jičíně (dnešní Muzeum Novojičínska), přičemž součástí jeho sbírky byly i menší sběry mechorostů a lišejníků. Botanicky se zaměřoval na oblast severovýchodní Moravy, zvláště Frenštátsko, Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Ostravsko i Vsetínsko a přilehlé části Moravskoslezských Beskyd. Doklady sbíral také v širším okolí Prahy, v Posázaví, na Vysočině či na Šumavě a ojediněle také ve Vysokých Tatrách a Súlovských skalách. Zemřel v roce 1970 ve věku 77 let.
Profesní kariéra: generál, vlastivědný, archivní a muzejní pracovník

Zaměření: botanik

Oblast působení: Morava, Slezsko
Herbáře: NJM

Datace sběrů: ?
Portréty: Zprávy Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti 5 (2016)
Členství ve společnostech: 

Poznámka: 
Adresa: 

Příbuzenstvo: 
Hrob: není známo

Zdroje:;
  • Zbavitel A. (1958): 65 let Vladimíra Kajdoše. – Hlasy Okresního musea ve Frenštátě pod Radhoštěm 1958/1 (14): 6–9.
  • Sedláčková M. (1993): Vladimír Kajdoš – botanik. – Hlasy Muzea a Archivu ve Frenštátě pod Radhoštěm 10: 68–70.
  • Sedláčková M. & Mičková P. (2016): Herbář Vladimíra Kajdoše v Muzeu Novojičínska. – Zprávy Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti 5: 55–59.
Odkazy:
  • https://www.valka.cz/Kajdos-Vladimir-t10334
  • https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/historie-minulych-vlad/prehled-vlad-cr/1938-1939-csr/jan-syrovy/vladimir-kajdos-44489/
Zpracoval: Petr Kocián, 1.10.2022